admin 5 Ocak 2018

Askerlik Borçlanması Emeklilik Yaşını Öne Alır yazımızda, askerlik borçlanması ile erken emeklilik hakkından nasıl faydalanabileceğinize değinilecektir.

Askerlik Borçlanması Nedir?

Askerlik borçlanması, sigortalı olarak tescil edilmiş bulunanların, er veya erbaş olarak silah altında veya Yedek Subay Okulu’ nda geçen sürelerinin tamamı veya bir kısmı kendilerinin veya hak sahiplerinin Sosyal Güvenlik Kurumuna yazılı talepte bulunmaları ile borçlanılarak Sigorta Hizmet Prim Gün Sayısı elde edilmesidir.

Er veya erbaş olarak silah altında veya yedek subay okulunda geçen sürelerin borçlandırılması mümkündür. Askerlik yapmayanlar, askerlikten muaf tutulanlar askerlik borçlanması yapamazlar. Askerlik borçlanması en fazla askerlik süresi kadar yapılabilir. Askerlik süresi boyunca Kanunda belirtilen ve borçlanma yapılan yıldaki Asgari Ücret baz alınmaktadır.

Askerlik Borçlanmasında Prim Oranı Nedir?

Askerlik Borçlanmasında Prim Oranı borçlanma yapıldığındaki Asgari Ücret üzerinden hesaplanmaktadır. Asgari ücretin taban ücret olarak günlük asgari ücret bulunur ve günlük en yüksek prime esas kazanç bulunur. Yani Prime Esas Kazanç alt ve üst sınırlar burada önem kazanmaktadır.

Askerlik borçlanması, sigortalıların veya hak sahiplerinin prime esas günlük kazanç alt ve üst sınırları arasında olmak üzere, kendilerince belirlenecek günlük kazancın yüzde 32’si üzerinden hesaplanmaktadır. Askerlik borçlanması yapacak kişilerin beyan ettikleri prime esas kazanç %32 tutarında prim kesintisine uğrayarak borçlanılacak tutarlar bulunmaktadır.

Askerlik Borçlanması Emeklilik Yaşını Öne Alır

Askerlik Borçlanması yapılarak tabi olunan emeklilik yaşının öne alınabilmesi için, ilk defa uzun vadeli sigorta kollarına tabi sigorta başlangıcının askerliğin yapıldığı tarihten sonra başlamış olması gerekmektedir. Sigorta başlangıcınız askerliğin yapıldığı tarihten önce ise, emeklilik yaşınız geri çekilmez bilakis bu askerlik yaptığınız günler borçlanılarak Sigorta Prim Günü Sayısı kazanmış olursunuz.

BİBİLENVAR üzerinden gelen emeklilik soru cevapları-2 başlıklı içeriği izin alarak sizlere paylaşıyoruz.

Ne Zaman Emekli Olurum Emeklilik Soru Cevapları 2

Merhaba Bibilenvar, Öncelikle bu hizmetiniz için sizlere teşekkürü borç bildiğimi belirtmek isterim. Size sorum şu; İşe girişim 06/08/1977, inşaatlarda çalıştığım için primlerim maalesef düzgün ödenmedi. Şu an mevcut ödenen gün toplamım; 3107, doğum tarihim 02/03/1955; Ayrıca askerliğimi 20 ay olarak işe girmeden önce yaptım. Daha önce bir kaç yere başvurdum ; ancak 5000 günü doldurmadan emekli olamayacağımı söylediler. En erken ne zaman emekli olabilirim? Şu an çalışmıyorum. Artık çalışmaya gücüm yok. İyi günler dilerim. S. AKAR/ Balıkesir

Askerlik borçlanması yaparak, yaş haddinden hemen emekli olabilirsiniz.

Merhabalar S. Bey; Ülkemizin kanayan yaralarından birine değindiğiniz için asıl ben size teşekkür ederim. İnşaat sektöründe düzensiz ödenen ya da ödenmeyen sigorta primlerinin asgari düzeye indirilmesi konusunda, son günlerde başta Sosyal Güvenlik Kurumu olmak üzere, Devletin diğer tüm ilgili Kurumları maksimum düzeyde çaba sarf ettiğini belirtmek istiyorum.

Sorunuzun cevabına gelecek olursak; Bana verdiğiniz bilgilere göre , emekli olabilmeniz için illa da 5000 günü doldurmanıza gerek olmadığını belirtmek istiyorum. Genelde herkesin gözden kaçırdığı ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası ila mülga 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunda da yer alan emeklilik türlerinden biri de, yaş haddinden emekliliktir. İşe girişinizi baz alırsak emeklilik şartlarında, mülga 506 sayılı Kanuna tabi olduğunuzdan; 500 gün askerlik borçlanması yaparak, işe girişinizi hem 08/09/1976 öncesine çekip hem de 3600 günü tamamlamayabilirsiniz. Bu durumda 3600 gün ve 55 yaş şartını da yerine getirdiğiniz için hemen emekli olabilirsiniz.

S. Bey, öncelikle en son çalıştığınız işyerinizin bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine gidip askerlik borçlanması başvurusu yapıp, tahakkuk edilen borcu ödeyip, hemen sonrasında da emeklilik talebinde bulunabilirsiniz.

Saygılarımızla
Uyarı: Emeklilik için gereken prim gün sayısını doldurmak için fiilen çalışmadığınız halde “hatır sigortalısı” olarak bir tanıdık ya da dostunuzun yanında sigortalı bildirimlerinden uzak durunuz. Sosyal Güvenlik Kurumu bu durumu tespit ettiğinde, eğer emekli olmuş iseniz geriye dönük emekli aylıklarını 5510 sayılı Kanun madde 96 ya göre faizi ile birlikte sizlerden alacaktır.”

Bibilenvar Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri TİC. LTD. ŞT

Ne Zaman Emekli Olurum

Ne zaman emekli olurum sorusunu cevaplamak için öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu vasıtası ile elde edeceğiniz SGK hizmet dökümü bilgileriniz tarafımıza ulaştırılmalıdır. SGK hizmet dökümü aracılığı ile ne zaman emekli olurum, ssk ne zaman emekli olurum, bağkurdan ne zaman emekli olurum ve benzeri sorularınıza cevap bularak ssk emeklilik hesaplama bağkur emeklilik hesaplama ve diğer sigortalılık statüsü emeklilik hesaplamala işlemleriniz tarafımızca yapıalcaktır.

SSK emeklilik hesaplama ve Bağkur emeklilik hesaplama işlemleri sizlerin vermiş olduğunuz bilgiler ışığında hesaplanıp, Sosyal Güvenlik Kurumu mevzuatı gereği, erken emeklilik avantajlarını sağlayıp sağlamadığınız kontrol edilecektir.

Bibilenvar emeklilik hesaplama konularında İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Uzmanları ile hizmetinizde.

Kaynak: BİBİLENVAR

Yazı Linki: https://www.bibilenvar.com/yazi/202/ne-zaman-emekli-olurum-emeklilik-soru-cevaplari-2

SGK Hizmet Borçlanması Kategorimiz İçin TIKLAYINIZ..

2018 Askerlik Borçlanması Tutarları Ne Kadar yazımızı okumak için TIKLAYINIZ…

Leave a comment.

Your email address will not be published. Required fields are marked*