admin 2 Ekim 2017

18 Yaşından Küçük Çocukların Genel Sağlık Sigortası

Çocukların Genel Sağlık Sigortası için öncelikle Kanunda 18 yaş tanımına bakılmalıdır. 18 yaşını doldurmayan çocukların sağlık hizmeti finansmanı nasıl karşılanmaktadır? 18 yaşını doldurmayan çocukların genel sağlık sigortası primi kim tarafından yatırılmaktadır? Başlığımızdan da anlaşılacağı üzere 18 yaş Medeni Kanunumuz gereği ergenlik koşullarında sınırdır.

Yani 18 yaş Kanuni hak ve sorumlulukların ergin kişide aranılıp aranılmayacağı daha doğrusu erginlik ile ne derece yaptıkları eylem ve eylemlerden sorumlu tutulacağında önemli rol oynamaktadır. 18 yaşını doldurmayan çocuklar genel sağlık sigortalısı mıdır? 18 yaşını doldurmayan çocukların genel sağlık sigortası prim ödeme yükümlülüğü var mıdır? Yazımızda bu konuya değineceğiz.

Genel Sağlık Sigortasında 18 Yaşını Doldurmayan Çocuklara Ayrıcalık Var Mı?

Kanunun 60 ıncı maddesi gereğince genel sağlık sigortalısı sayılanların çocukları, ana ya da babanın tescil edilmiş olmasına bakılmaksızın ve ayrıca bir işleme gerek olmaksızın 18 yaşını dolduruncaya kadar genel sağlık sigortalısı veya genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişisi olarak herhangi bir şart aranmaksızın sağlık hizmetlerinden ve diğer haklardan faydalandırılır. Yani herhangi bir prim ödeme yükümlülüğü 18 yaşını doldurmayan çocuklara tanınmıyor. Devlet tarafından sağlık hizmeti finansmanı sağlanıyor.

Anne ve Babası Ayrılmış Çocukların Genel Sağlık Sigortası

18 yaşını doldurmayan anne ve babası ayrılmış çocuklar yine aynı şekilde Devlet tarafından sağlık hizmeti finansmanı sağlanarak sağlık hizmet sunucularından faydalanabilmektedirler. Sosyal Güvenlik Kurumu genel sağlık sigortası uygulamalarında sağlık hizmetini nasıl finanse ediyor? SGK sorgulama işlemi nasıl yapılıyor.

Anne ve babası ayrılmış çocukların SGK Sorgulamaları ile sağlık aktivasyonları, velayeti bulunan anne ya da baba üzerinden yapılacaktır. Ancak, velayeti bulunan anne ya da babanın genel sağlık sigortalığının bulunmaması veya yazılı olarak talep etmeleri halinde velayeti bulunmayan anne ya da babanın üzerinden de aktivasyonları yapılabilecektir.

Evlat Edinilmiş 18 Yaş Altı Çocukların Genel Sağlık Sigortası

Genel sağlık sigortalısının evlat edindiği veya nesebini tanıdığı 18 yaş altı çocukları için de yukarıda belirtilen hususlar uygulanacaktır. Evlat edinen kişinin genel sağlık sigortalılığı yoksa (bakılmakla yükümlü olunan kapsamında ise) ya da genel sağlık sigortalısı olmakla beraber bakmakla yükümlüsü olmayan kapsamında ise söz konusu çocuğun öz anne/babası üzerinden, onlar da yok ise Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinin (1) numaralı alt bendinde belirtilen hususlara göre işlem yapılacaktır. Yani yine genel sağlık sigortalısı kapsamında olup, genel sağlık sigortası prim ödeme yükümlüsü olmadan primler Devlet tarafından sağlanarak sağlık hizmeti sunucularından faydalanabileceklerdir.

KAYNAK: Bibilenvar

Yazı Linki : https://www.bibilenvar.com/yazi/241/18-yasini-doldurmayan-cocuklarin-genel-saglik-sigortasi 

SGK EMEKLİLİK HESAPLA ile Emeklilik Hesaplama, SGK Sorgulama, Hizmet Dökümü Sorgulama, Emeklilik Sorularınız, SSK Emeklilik hesaplamalarınız, Bağkur Emeklilik hesaplamalarınız ve genel sağlık sigortasına ilişkin tüm sorularınız cevap bulacak.

SGK EMEKLİLİK HESAPLA ile Genel Sağlık Sigortasına İlişkin Diğer Yazılarımız İçin Tıklayınız..

 

Leave a comment.

Your email address will not be published. Required fields are marked*