admin 5 Ekim 2017

Emekli Maaşı Hesaplama Sisteminde Değişiklik Olacak!

Emekli Maaşı Hesaplama – Emeklilerin Maaş Hesaplamasında Değişiklik getiriliyor. Emeklilik tahsis talebinde bulunan ve emekliliğe hak kazanan sigortalılara bağlanacak emekli maaşları artık farklı hesaplanacak. Emekli aylık hesaplamasında değişiklik mevcutta bulunan intibak sorununu da ortadan kaldırıyor.

Daha önceleri karma emeklilik maaşı hesaplama sistemi bulunuyordu. Emekli maaşının yeniden hesaplanması konusu ise bambaşka. Siz değerli ziyaretçilerimizden aldığımız mailler de bu yönde geliyor. Emekli maaş hesaplama sistemi değişiyor fakat eski bağlanan emekli maaşları yeniden hesaplanmayacak.

Yeni emekli olacakların emekli maaşı şu anki karma sistem yerine tek bir emekli maşı hesaplama sistemi üzerinden yapılacak. Yeni emekli olacaklara bağlanacak maaş ya da emekli aylığı şu an sigortalılıkları devam eden ve henüz emekli olmayan kişileri bağlayacak.

Emekli Maaşı Hesaplama

Emekli Maaşı Hesaplama Değişiyor. Mevcutta çalışan ve henüz emeklilik tahsis talebinde bulunmayan sigortalılar değişikliğin gerçeklemesi halinde bu sisteme dahil edilecek.

Ülkemizde Emekli Maaşı Hesaplama için 3 farklı döneme bakılıyor. En yüksek emekli maaşı hesaplama işlemi 2000 yılı öncesindeki sigortalı çalışmaları kapsamaktadır. Ortalama aylık bağlama oranları bu yıllarda geçen sigortalı kazançların %60 hatta %70 lere değişiyor.

2000 öncesi çalışmalara nazaran daha az emekli maaşı bağlanılan dönem ise 2000 yılından 2008 yılına kadar geçen çalışmaların dönemidir. Aynı şekilde en az emekli maaşı hesaplama sistemi yani oranı ise 2008 yılından günümüze kadar gelen dönemdir.

Mevcutta Emekli Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılmaktadır?

Şu an için emekli maaşınızın bağlanacağını düşünelim. Bağlanacak olan emekli aylığı sizin çalışmanızı 3’e bölecek. İlk hesaplama 2000 yılı öncesi sigortalı kazancınız üzerinden hesaplanacak. İkinci hesaplama da 2000 ila 2008 yılları arasındaki çalışmalarınız emekli maaşı hesaplama yönteminde belirlenecek.

Son olarak da 2008 yılından sonraki dönem için emekli maaşı hesaplama işlemi yapılacak. Bu üç dönemin de ortalama aylık bağlama oranı birbirinden farklı olacak. Birbirinden farklı olan dönemler toplanarak kendi içinde farklı oranları da baz alınarak emekli maaşı hesaplanacak.

3’lü Sistemin Dezavantajı Kaldırılacak

Emekli Maaşı Hesaplama Sistemi değiştikten sonra yukarıda bahsettiğimiz emekli maaşı hesaplama sistemleri tek bir sistem üzerinden yürüyecek. Yani 3 farklı dönemin getirmiş olduğu dezavantaj ortadan kaldırılacak. ^farklı dönem yerine tek bir emekli maaşı hesaplama sistemi ile, ortalama aylık kazanç değişecek.

Tek sistem 2000 yılı öncesi primlerin hesaplaması ve diğer 2 dönemin hesaplama sistemini birleştirecek. Yeni hesaplama ile aradaki makas kalkacak.

Emekli Maaş Zammı Değişecek

Emekliler ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu yani SGK kurulmadan önce farklı sigortalı müdürlüklerinden emekli maaşı almaktaydı.  SSK ve Bağ-Kur emeklilerine başka, memur emeklilerine başka zam yapılması uygulamasına son verilmesi talepleri gündemde. Enflasyona endeksli zam alan SSK ve Bağ- Kur emeklileri, memur emeklileriyle eşit zam istiyor, tüm emeklilerin zamlarının toplu sözleşmeyle belirlenmesi beklentisini taşıyor.

BİRİ 1402, DİĞERİ 836 TL

Üç farklı hesabın ortaya çıkardığı durumu anlamak için taban maaşlardaki farka bakmamız yerinde olacak. Taban maaş emekliliği hak edenlere bağlanan en düşük maaş demek. 2000’den önce emekli olan SSK’lının en düşük aylığı 1402 lira. Bu aylık 2000-2008 arası için 1100 lira, 2008 sonrası için 836 lira. 9000 gün prim ödeyen BağKurlu’nun taban maaşı ise 1218 lira.

Artış Az Değil!

Emekliler, 550 lirayı aşan maaş farkının kapatılması çağrısında bulundu. 1 milyondan fazla üyesi olan Emekliler Derneği’nin Başkanı Kazım Ergün,  sorunun çözümü için  şöyle bir öneri getirdi: “Mesela 2000 sonrası emekli olanların alt sınır aylık bağlama oranı yüzde 35’ten yüzde 60’a yükseltilirse, güncellenme katsayısı olarak büyüme oranının da yüzde 100’ü dikkate alınırsa emekli aylıklarında yaklaşık 300 lira artış olur. 2000 sonrası taban aylık 1160 liraya çıkar.”

Yapılacak çalışma sonrası emekli maaşı hesaplama sisteminin detaylarını Yasa yürürlük kazanır kazanmaz sizleri sitemizden bilgilendireceğiz.

SGK Emeklilik Hesaplama İle Sosyal Güvenlik Haklarınızı Koruyun

SGK emeklilik hesaplama sitesi olarak sizleri Sosyal Güvenlik Uygulamaları hakkında bilgilendiriyoruz. Emekli maaş hesaplama tablosu? Emekli maaşı sorgulama işlemi, emeklilik hesaplama, emeklilik hesaplama tablosu ve benzeri işlemlerinizi yapmanızda yardımcı olacağız.

Ne zaman emekli olurum ya da ne zaman emekli olabilirim? Ne kadar emekli maaşı alırım? Kısmi emeklilik nedir? kısmi emeklilik maaşı nasıl hesaplanır? Emekli maaşı nasıl hesaplanır? sorularınızı özenle cevaplayacağız.

Dilerseniz BİBİLENVAR üzerinden İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Uzmanlarımıza özel sorularınızı iletebilirsiniz.

Emekli Maaşı ile ilgili diğer haberlerimiz için tıklayınız..

1 thought on “Emekli Maaşı Hesaplama Sistemi Değişiyor

  1. 14/04/1960 doğumluyum Bilal özkeçeçi.ssk girişim 01/08/1986 1199 günüm var 2000 yılına kadar.2345 gün 2000 ile 2008 arası.2008 sen bugüne kadar 3242 günüm var.14/ 04/2018 de yaşımı dolduruyorum.ne kadar emekli maaşı alırım

Leave a comment.

Your email address will not be published. Required fields are marked*