admin 11 Ocak 2018
Staj Süresinin Emeklilikten Sayılması

Staj Süresinin Emeklilikten Sayılması hakkında bir çok asılsız iddia ve yanlış bilgi bulunmaktadır. Ülkemizde binlerce vatandaşımız staj sürelerinin emeklilikten sayılıp sayılmaması hakkında gazete ve sosyal medya ortamlarında  çıkan haberlerle yanıltılmaktadır.

Gerek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı gerekse Sosyal Güvenlik Kurumu yani SGK asılsız haberlerin önüne geçmek için çalışma içerisindedir.

SGK emeklilik hesaplama işlemleri yapılırken, sigortalının uzun vadeli sigorta kolları bakımından ilk defa sigortalı olduğu tarih baz alınarak emeklilik hesaplama işlemleri yapılmaktadır. Bazı vatandaşlarımız SGK emeklilik sorgulama, SGK hizmet dökümü sorgulama yaptıklarında ilk defa işe giriş tarihi olarak “*-?” işaretleri ve açıklayıcı metinleri görmektedir. SSK hizmet dökümü ya da bağkur hizmet dökümü sorgulamalarında “*” ile belirtilen işe giriş tarihleri bulunmaktadır. Sigorta işe giriş tarihi bazen emeklilik hesaplama işlemlerinde kullanılacak ve baz alınacak emeklilik için geçerli gün sayısı ya da işe giriş olarak kabul edilmemektedir. Staj Süresinin Emeklilikten Sayılması da burada devreye girerek önem kazanmaktadır.

SGK Emeklilik Hesaplama İşlemlerinde İlk Defa İşe Giriş Tarihi Önemli

SGK emeklilik hesaplamalarında sigorta hizmet dökümü sorgulama aşamasında ilk sigortalılık yani ilk defa işe girdiğiniz tarih önemlidir. SGK emeklilik hesaplama işlemleri de ilk defa sigortalı olduğunuz tarihteki emeklilik şartları ile belirlenmektedir.

İlk defa sigortalılıktan kastımız ise ilk defa uzun vadeli sigorta kolları olan; malullük sigortası, yaşlılık sigortası ve ölüm sigorta kollarını ifade etmektedir. Yani ilk işe giriş tarihiniz sizin emeklilik için gerekli emeklilik hesaplama işlemlerinde kullanılmayabilir.

SGK uzun vadeli sigorta kollarından ilk sigortalı işe giriş tarihinizin ve prim gününüzün olması emeklilik hesaplama işlemleri için gereklidir.

Staj Süresinin Emeklilikten Sayılması

Staj Süresinin Emeklilikten Sayılması ise günümüzde maalesef mümkün değildir. Tabi avukatlar vb. meslek mensupları staj sürelerini borçlanarak sigorta prim hizmetinden faydalanabilirler.

Staj Süresinin Emeklilikten Sayılması için kesinlikle Kanun Koyucunun iradesi şarttır. Yani Staj Süresinin Emeklilikten Sayılması için “Yasa/Kanun” gereklidir. Günümüzde Staj Süresinin Emeklilikten Sayılması gibi bir çok yanıltıcı haber sosyal medya ve bazı basın yayın organlarında vatandaşlarımızı kandırmaya yönelik yapılmaktadır.

Staj Süresi Neden Emeklilikten Sayılmıyor?

Staj Süresi Neden Emeklilikten Sayılmıyor şeklinde bir çok soru siz değerli ziyaretçilerimiz tarafından sorulmaktadır. Staj sigortalılığı emeklilik hesaplama işlemlerinde de kullanılan uzun vadeli sigorta kolları kapsamında değerlendirilmemektedir. Staj sigortalılığı “kısa vadeli sigorta kolları” bakımında değerlendirilmekte ve sigortalının adına emeklilik için gerekli prim hizmet gün sayısı yatırılmamaktadır. Yani Staj sigortalılığı boyunca sigortalı ilk işe girişi stajyerlik döneminde olsa bile adına ilk defa uzun vadeli sigorta priminin yatırıldığı ilk sigortalı hizmeti önemlidir.

Yazılı ve Görsel Medya İle Sosyal Medya Platformlarında Yanıltıcı Bilgiler Çok

Staj sigortalılığı, bilindiği üzere emeklilik hesaplamasında geçerli ilk sigortalılık süresi olarak hesaplamaya dahil edilmediğine yukarıda değindik.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) “Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik”  ile staj ve öğrencilik sürelerinin emeklilikte geçerli sayılmasına yönelik düzenleme yapıldığı şeklinde yalan haberlerin yer aldığı gerekçesi ile duyuru yayınlamıştır.

“SGK Duyurusu

Son günlerde bazı basın yayın organlarında ve sosyal medya hesaplarında “Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik” ile staj ve öğrencilik sürelerinin emeklilikte geçerli sayılmasına yönelik düzenleme yapıldığı hususunda gerçeği yansıtmayan haberler yapıldığı görülmektedir.

Söz konusu Yönetmelik değişikliği;

  1. Mesleki ve teknik ortaöğretim sırasında tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimi gören öğrencilerin “iş kazası ve meslek hastalığı” sigortası kapsamına alınmasını,
  2. 680 sayılı KHK ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının İçişleri Bakanlığına bağlı hale getirilmesi ve Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisinin kurulmasını,

içermekte olup, stajyer veya öğrencilerin sigortalılık başlangıcı ya da emeklilik yaşının hesaplanmasına yönelik herhangi bir değişiklik getirmemektedir.

Sigortalılık başlangıcı ya da emeklilik yaşının hesaplanması dahil sosyal güvenlik hakları ancak kanunla düzenlenebilecek haklardır.

Bu çerçevede, söz konusu haberlerin asılsız olduğu ve gerçeği yansıtmadığı hususu

KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR”

Staj Süresinin Emeklilikten Sayılması ile ilgili sorularınızı dilerseniz yorum bölümünde belirtebilir dilerseniz BİBİLENVAR üzerinden İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku Uzmanlarına iletebilirsiniz.

SGK Emeklilik Hesapla Kategorisi İçin Lütfen Tıklayınız..

Leave a comment.

Your email address will not be published. Required fields are marked*